18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania! 15-19 listopada

Podziel się:

W dniach 15-19 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie gościć będziemy artystki i artystów z całego świata w dziedzinie sztuki opowiadania, którzy poza praktyką sceniczną są także wieloletnimi nauczycielami tej profesji. Wraz ze Stowarzyszeniem "Grupa Studnia O." zapraszamy do udziału w osiemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Mottem tegorocznej edycji jest „Przekazać dalej”.

Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza / opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadania od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych może funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza?

Do współtworzenia tegorocznego programu zaprosiliśmy artystki i artystów z całego świata, którzy poza praktyką sceniczną zajmują się refleksją nad sztuką opowiadania, są wieloletnimi nauczycielami tej profesji.

Zapraszamy na spotkania z opowiadaczem z Toronto Danem Yashinskym, który dziesięć lat temu podbił, a raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku będzie mu towarzyszyła słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie.

Gigi Bigot z Francji, która samą siebie nazywa handlarką opowieści i gwiazd, zaprosi słuchaczy na jedyny w swoim rodzaju wykład performatywny, podczas którego opowie o symbolicznym języku baśni, o swojej drodze opowiadaczki i kontekstach, w jakich dzisiaj można opowiadać baśnie.

Halima Hamdane z Maroka wprowadzi słuchaczy w zakamarki arabskiej tradycji sztuki opowiadania z perspektywy kobiet oraz otworzy wieko zaklętej szkatułki pełnej zapachów i tajemnic.

Polina Tšerkassova, zarówno opowiadaczka-muzyczka, jak i badaczka-antropolożka z Estonii, zaczaruje nas dźwiękami wielu instrumentów etnicznych i przybliży nieobecną dotychczas na festiwalu w Warszawie tradycję opowiadania z północnych regionów Morza Bałtyckiego.

Będziemy też gościć przedstawiciela tradycji tureckich aszyków Ozana Aşıka Erola Şahinera i współczesne spadkobierczynie tej sztuki.

Wśród polskich wykonawców, po raz pierwszy na festiwalu powitamy Głuchego artystę Adama Stoyanova – wybitnego przedstawiciela kultury Głuchych, znanego z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. w Rytuale miłosnym w reżyserii Daniela Kotowskiego (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny).

Po raz pierwszy na festiwalu będzie również obecna przedstawicielka ludowej tradycji gawędziarstwa Irena Stopa z Jordanowa, która przekazuje swoją sztukę i repertuar kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy do wspólnego świętowania festiwalowej osiemnastki!

Sprzedaż biletów odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury

bezpośrednio lub online www.mik.waw.pl/repertuar/ →
Spektakle poranne (dla dzieci/szkół) – 20 zł
Spektakle wieczorne – 30 zł
Noc opowieści – 50 zł
KARNET, na wszystkie wydarzenia Festiwalu, poza Nocą opowieści, do kupienia w cenie 200 zł: bezpośrednio w Kasie MIK (ul. Elektoralna 12); zdalnie, wysyłając mail na adres kasa@mik.waw.pl (w odpowiedzi prześlemy numer konta i dalsze informacje).
Wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny
Spotkania, wernisaż, wykład z pokazem – wejściówki
Warsztaty – obowiązują zapisy

Pełna informacja dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://biuro-prasowe.mik.waw.pl/261930-18-miedzynarodowy-festiwal-sztuki-opowiadania-przekazac-dalej-15-19-listopada-2023-r

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ksiazka.net.pl
#wiadomości #festiwal literatury

Więcej tematów: