Nominacje do XXX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Ogłoszono nominacje do XXX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Trójkę finalistów poznamy z końcem sierpnia, a kto otrzyma statuetkę Koziołka dowiemy się podczas uroczystej gali 6 października.

Nominowane tytuły w kolejności alfabetycznej:

1. Anna na tropie tygrysa / Bartłomiej Świderski / EZOP

2. Antosia w bezkresie / Marcin Szczygielski / Inst. Wyd. Latarnik

3. Cynowy rycerzyk / Emilia Kiereś / Harperkids

4. Drań, czyli moje życie z jamnikiem / Zofia Stanecka / Kropka

5. Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem Paweł Pawlak / Wilga

6. Kaloszem przez czas / Przemysław Hytroś / Dwukropek

7. Kot Marian i odwiedzacze / Krzysztof Zapotoczny / Dwukropek

8. Maciejka Gwizd / Joanna M. Chmielewska / Dwukropek

9. Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem) / Elżbieta Jodko-Kula / Skrzat

10. Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach Monika Kamińska / Mamania

Dziesiątkę wyłoniło jury w składzie: prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb, prof. Małgorzata Wójcik-Dudek, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, Ewa Świerżewska i Jerzy Kumiega.

***

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację „Książka dla Dziecka” i redakcję czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja „Guliwera”.

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

***

#wiadomości #książki dla dzieci #nominacje