"To ja byłem Vermerem" - historia niedoścignionego fałszerza - premiera 6 czerwca!

Podziel się:

Po olbrzymim sukcesie  wystawy dzieł Vermeera w Rijksmuseum proponujemy książkę Franka Wynne’a To ja byłem Vermerem.  To niezwykła opowieść  o człowieku, który  minął się z czasem i powołaniem. Han van Meegeren jako malarz poniósł klęskę. Jako fałszerz – był niedościgniony. Do dzisiaj nie wiadomo do końca, które dzieła wyszły spod pędzla Vermeera, a które van Meegerena. Premiera 6 czerwca!

Historia życia i pracy genialnego fałszerza Hana van Meegerena

W 1945 roku niewiele znaczący holenderski handlarz dzieł sztuki został aresztowany za sprzedaż bezcennego skarbu narodowego – obrazu pędzla Vermeera – marszałkowi III Rzeszy Hermannowi Göringowi. Jedyną możliwą karą za zdradę była śmierć. Jednak Han van Meegeren gnił w zimnej i wilgotnej celi więziennej, nie mogąc wydobyć z siebie dwóch prostych słów, które dałyby mu wolność: jestem fałszerzem.

To ja byłem Vermeerem jest zdumiewającą, niezwykłą opowieścią o człowieku, który minął się z czasem i powołaniem. Od wczesnego dzieciństwa marzył, żeby zostać malarzem, ale w skandalizującym świecie sztuki współczesnej jego malarstwo krytycy wyśmiali jako beznadziejnie staroświeckie. Wściekły i rozgoryczony uknuł plan zemsty na swych przeciwnikach. Było to oszałamiające, zręczne oszustwo, dzięki któremu w niespełna dziesięć lat zarobił równowartość pięćdziesięciu milionów dolarów; zyskał akceptację właśnie tych krytyków, którzy wcześniej z niego szydzili i... zobaczył swoje obrazy wiszące tuż obok arcydzieł Rembrandta i Vermeera. Jako malarz Han poniósł klęskę, jako fałszerz był niedościgniony. To ja byłem Vermeerem jest niewiarygodną, a jednak prawdziwą historią największego fałszerza wszech czasów, trzymającą w napięciu opowieścią o zachłanności, nieposkromionej pysze, braku umiaru, zdradzie i sztuce.

Kilka słów o autorze:

Frank Wynne jest dziennikarzem i tłumaczem. Pisze dla „Irish Times”, „Sunday Times”, „Melody Maker”, „Uncut” i „Attitude”. Urodził się w Sligo, w Irlandii. Obecnie mieszka w Londynie.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ksiazka.net.pl
#wiadomości #książki #premiery

Więcej tematów: