Max Czornyj w Big Book Cafe

Spotkanie z kontrowersyjnym pisarzem

Max Czornyj to pochodzący z Lublina prawnik i pisarz. Łączna sprzedaż jego książek przekroczyła już milion egzemplarzy. Jest autorem thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle oraz także serii o duecie Langer-Rembert. Tworzy też powieści oparte na prawdziwych zbrodniach, opisuje zbrodniarzy i morderców, także zbrodniarzy hitlerowskich.

Na początku marca przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zamieścili w mediach społecznościowych oświadczenie dotyczące powieści „Anioł Śmierci z Auschwitz”, która koncentruje się na postaci Josefa Mengelego: “Zdecydowanie odradzamy książkę ‘Anioł Śmierci z Auschwitz’ Maxa Czornyja (2022, Wydawnictwo FILIA), jeżeli poszukują Państwo rzetelnych informacji na temat zbrodniczej działalności Josefa Mengele w obozie Auschwitz. Książka, której autorem jest Max Czornyj, zawiera bardzo wiele błędów zarówno w podstawowej faktografii i datacji, jak i w zakresie opisu realiów obozowych – czytamy. – Książka w żaden sposób nie przedstawia rzeczywistej działalności Josefa Mengele w niemieckim obozie Auschwitz ale jej skarykaturowane odzwierciedlenie”. Wyliczono część z błędów, a także polecono książki wiernie odzwierciedlające realia.

Na post zareagował Max Czornyj: “Chyba pomylone zostały książki i osoby. Praktycznie żaden z zarzutów nie odnosi się do Mengelego mojego autorstwa – nie chcę posądzać Muzeum o aż taką niekompetencję, więc uznaję to za pomyłkę. Po komentarz odnośnie absurdu zarzutów zapraszam na fanpage” – oświadczył w komentarzu.

Głos w dyskusji zabrał również wydawca, wydawnictwo Filia, zamieszczając oświadczenie: “Działając jako zarząd Grupy Wydawniczej Filia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, w związku z narastającą dyskusją dotyczącą twórczości Pana Maksa Czornyja, odbywającą się w szczególności w mediach społecznościowych, oświadczamy, że wydane przez nasze Wydawnictwo książki tego autora ukazują wprost koszmar totalitaryzmu, opowiadają się zawsze przeciwko złu, a autor staje po stronie ofiar. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością tego autora wydaną przez nasze Wydawnictwo. Ufamy, że po przeczytaniu książek każdy z Państwa będzie miał podobną jak my ocenę twórczości Pana Maksa Czornyja. Informujemy ponadto, że w przypadku jeśli pod adresem naszego Wydawnictwa lub osób z nim związanych będą pojawiać się groźby karalne, niezwłocznie podejmiemy stanowcze kroki prawne zmierzające do eliminacji tego typu zachowań z przestrzeni publicznej”.

Tymczasem księgarnia Big Book Cafe zapowiada spotkanie z Maxem Czornyjem z okazji premiery jego najnowszej książki „Kat Hitlera”.

“Świadomi kontrowersji, jakie wywołała w ostatnim czasie twórczość autora, uzgodniliśmy z nim, że podczas spotkania podejmiemy te kwestie, a autor odpowie na wszelkie pytania – prowadzącego i publiczności” – wyjaśniono.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 18 kwietnia o godz. 19 w Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81, Warszawa). Zaplanowana jest również transmisja na Facebooku.

Z autorem rozmawiać będzie Wojciech Sroczyński.

Źródło: rynek-ksiazki.pl

#wiadomości #Max Czornyj #spotkanie autorskie