Niemcy gościem Festiwalu Literacki Sopot

(08.09.2022)

Festiwal Literacki Sopot co roku w sierpniu przenosi uczestników imprezy w inny, nie tylko literacki, obszar Europy. W 2023 roku będzie można poznać bliżej literaturę Niemiec.

Festiwal literacki sopot fotPD 324x324Gdy patrzę na przyszłość sopockiego festiwalu, to jestem bardzo ciekawy, co się wydarzy za rok, bo będzie to edycja niemiecka i pomijając kontekst polityczny muszę powiedzieć, że od lat mnie smuci, że fascynujemy się – i dobrze – literaturą z całego świata, nawet z najdalszych jego zakątków, a tak mało wiemy o literaturze sąsiedzkiej. Chyba przyszła pora, abyśmy zdjęli to spojrzenie stricte historyczne związane z wojną, holocaustem, zagładą czy okupacją i przyjrzeli temu, co się dzieje w Niemczech w literaturze współczesnej. I to też z tego powodu, że najciekawszą literaturę niemiecką tworzą dzisiaj imigranci i pokolenia uchodźców. Oni stawiają lustro przed Niemcami i mówią „zobaczcie, jacy jesteście”, więc myślę, że my też będziemy mogli się przejrzeć w tym lustrze – powiedział “Bibliotece Analiz” Michał Nogaś.

Może wydaje się to trochę dziwne, że będąc w Trójmieście, nie zorganizowałyśmy dotąd edycji niemieckiej. Jednak z premedytacją odkładałyśmy ten temat, bo mamy tu silnie zakodowane myślenie o tej literaturze przez Güntera Grassa, ale też Stefana Chwina czy Pawła Huelle. Sama nie lubię rzeczy oczywistych, a wydawało nam się, że to wszystko jest już tak oczywiste, że jeszcze nie czas. Ale w pewnym momencie, kiedy zaczęło się ukazywać w Polsce dużo książek o tzw. terenach poniemieckich, czyli o Dolnym i Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach oraz o Wolnym Mieście Gdańsk, to przyszedł odpowiedni moment. Widać, że autorzy zaczęli się tymi historiami jeszcze bardziej interesować. Potem uświadomiłyśmy sobie, że w Polsce wydaje się bardzo niewiele współczesnych niemieckich autorów. Tutaj przyszło z pomocą wydawnictwo Marpress, bo nas uświadomiło, co w tej literaturze jest ciekawe i co warto pokazać – wskazuje Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu Literacki Sopot.

(Cały wywiad i relacja z tegorocznej edycji Festiwalu Literacki Sopot ukaże się w najbliższym wydaniu dwutygodnika “Biblioteka Analiz”)

Autor: ET, PD
Źródło: rynek-ksiazki.pl