Laureaci 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

(20.06.2022)

nagrodamstwarszawy15 324x124Piotr Sommer z tytułem Warszawski Twórca

Jubileuszowa gala 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy odbyła się 18 czerwca na barce Nowa Fala przy Bulwarach Wiślanych.

W kategorii “proza” laureatem został Andrzej Stasiuk za książkę “Przewóz” (Czarne). To ponowne wyróżnienie Nagrodą Literacką m.st. Warszawy dla tego twórcy. Poprzednio laur przyniosła mu książka “Wschód”(2015).

Laureatem w kategorii “poezja” został Tomasz Bąk, za tom “O, tu jestem” (Wydawnictwo WBPiCAK).

W kategorii “literatura dziecięca” (tekst i ilustracje) bezkonkurencyjna okazała się “Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (tekst) i Marianny Sztymy (ilustracje) z wydawnictwa Albus.

Najlepszą publikacją 2021 roku w kategorii “książka o tematyce warszawskiej” w ocenie jurorów jest “Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka (Muzeum Warszawy).

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii “komiks i powieść graficzna”. Laureatkami zostały Wanda Hagedorn oraz Ola Szmida za książkę “Twarz, brzuch, głowa” (Kultura Gniewu).

W tym roku tytułem Warszawskiego Twórcy został uhonorowany Piotr Sommer – poeta, eseista i tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej, od prawie 30 lat redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Świecie”.

Tytuł warszawskiego twórcy jest przyznawany pisarzom i pisarkom związanym z Warszawą za całokształt twórczości. Mianem tym mogą się poszczycić m.in. Joanna Rudniańska, Kazimierz Orłoś, Hanna Krall, Ernest Bryll oraz Wiesław Myśliwski. Tytułowi towarzyszy nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. zł.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca jury), Maciej Jakubowiak (sekretarz jury), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak.

Spośród ponad 700 zgłoszonych książek jurorzy wybrali pięć, a ich autorzy i autorki otrzymali nagrody pieniężne po 30 tys. zł. Pozostali nominowani – po 5 tys. zł.

Źródło: rynek-ksiazki.pl