10 książek nominowanych do Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

(05.05.2022)

Ogłoszono listę 10 książek nominowanych do Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie polskich powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim.

festiwal kryminalna warszawa 324x163Organizatorem Konkursu jest Fundacja Historia i Kultura.

Lista nominowanych (kolejność alfabetyczna):
Wojciech Chmielarz, „Dług honorowy” (Marginesy)
Ryszard Ćwirlej, „Mordercza rozgrywka” (Muza)
Krzysztof Domaradzki, „Przełęcz” (Wydawnictwo Literackie)
Tomasz Duszyński, „Fenomen z Warszawy” (SQN)
Gaja Grzegorzewska, „Selkis” (Wydawnictwo Literackie)
Julia Łapińska, „Czerwone jezioro” (Agora)
Joanna Łopusińska, „Zderzacz” (W.A.B.)
Irena Małysa, „Więcej niż jedno życie” (Kobiece – MOVA)
Michał Śmielak, „Wnyki” (Initium)
Michał Wojciechowicz, „Polski dwie” (Wydawnictwo Czerwony Pająk)

Pięć książek, spośród których jury wybierze zdobywcę Grand Prix oraz dwóch równorzędnych wyróżnień, poznamy 18 maja, a zwycięzców na gali w piątek 27 maja o godz. 18, na scenie A, podczas Targów Książki w Warszawie.

Wyboru laureatki/laureata Grand Prix Festiwalu i zdobywców dwóch równorzędnych wyróżnień dokona jury w składzie:

dr hab. UW Ewa Paczoska – profesor historii literatury polskiej, poetka i śpiewająca autorka, dyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Andrzej Palacz – wydawca, dziennikarz i tłumacz, redaktor naczelny magazynu „Wydawca” oraz branżowego portalu www.wydawca.com.pl

Marcin Sendecki – poeta, dziennikarz, krytyk literacki, laureat wielu nagród, m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii „książka roku” za tom „Przedmiar robót”(2015), Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody „Odry” za tom „W” (2017).

Szymon Kloska – dziennikarz, bloger, bibliofil, krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic.

Adam Szaja – dziennikarz i bloger. 10 lat pracował jako researcher i reporter telewizyjny. Od 2015 roku jego zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl, gdzie sporo miejsca zajmuje literatura kryminalna. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizował pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii – Viralowe Targi Książki. Nagrodzony przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w Internecie, doceniony także przez portal granice.pl, który umieścił smakksiazki.pl w TOP 10 influencerów książkowych.

Organizatorem Konkursu jest Fundacja Historia i Kultura.

Źródło: rynek-ksiazki.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież