Program 13. Festiwalu Conrada 2021

(29.04.2021)

Tegoroczne hasło: „Natura przyszłości”

Między 18 a 24 października odbywać się będzie Festiwal Conrada. Wydarzenia będą dostępne na facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Tygodnika Powszechnego, kanale KBF w serwisie YouTube oraz platformie Play Kraków.

natura przyszlosci 324x405Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Natura przyszłości”. Wśród tegorocznych gości znajdzie się utytułowana hiszpańskojęzyczna pisarka Valeria Luiselli i jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy George Saunders. Nowością jest cykl comiesięcznych wydarzeń, w ramach którego od maja do grudnia zaplanowano spotkania z wybitnymi intelektualistkami i intelektualistami.

Od 13 lat październik jest świętem czytania – rozmawiamy o otaczającej nas rzeczywistości, oddajemy się lekturze książek i dyskutujemy z autorkami i autorami z całego świata. W tym roku nie może być inaczej, chociaż spotkania będą dostępne nie tylko dla krakowian, ale także dla wszystkich mieszkańców Polski . Każdy właściciel smartfona czy laptopa może stać się naszym wirtualnym gościem i uczestnikiem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. – Na festiwalu nie może oczywiście zabraknąć wręczanej po raz siódmy Nagrody Conrada i różnorodnych pasm towarzyszących, jednak nie ograniczamy się do wspomnianego wcześniej października. W 2021 roku święto literatury będzie trwało przez cały rok, ponieważ uruchamiamy całoroczny cykl conradowskich spotkań! To spora nowość.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Natura przyszłości”. Zawarliśmy w nim celowo dwuznaczność: pytania onaturę przyszłości (jaka będzie i co nam przyniesie?) oraz o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego” – mówi Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada. – Zadaniem kultury nie jest zamiatanie wiedzy o zbliżającej się katastrofie pod dywan, lecz upowszechnianie informacji o niej, prezentowanie różnych punktów widzenia, tłumaczenie. Festiwal Conrada od początku swego istnienia chciał i nadal chce stawiać pytania o naturę naszej wspólnej przyszłości, o przyszłość naszej wspólnej natury – dodaje Markowski.

Urodzona w Meksyku hiszpańskojęzyczna pisarka i eseistka Valeria Luiselli to uznana autorka powieści fabularnych i gatunków non-fiction. Jej debiutancka powieść „Nieważcy” (2012) została nagrodzona „Los Angeles Times” Book Prize, a „Historia moich zębów”(2013), nieco surrealistyczna powieść napisana z lekkością i humorem,otrzymała National Book Critics Circle Award. Jedną z najbardziej znaczących pozycji w jej dorobku jest „Tell Me How It Ends. An Essay in Forty Questions” (2017) – utwór stworzony wokół czterdziestu pytań zadawanych przez amerykańskie instytucje do spraw migrantów nielegalnym uchodźcom z Ameryki Łacińskiej, w tym przypadku dzieciom, którym grozi deportacja. Jej najnowsza powieść to „Archiwum zagubionych dzieci” (2019). Książka ta, nominowana do Nagrody Bookera 2019, jest pierwszym utworem autorki napisanym w języku angielskim. Jej dzieła zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

George Saunders to jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, twórca opowiadań, powieści, esejów i książek dla dzieci. Od dwudziestu lat wykłada kreatywne pisanie na Syracuse University. Zanim napisał pierwszą powieść, tworzył opowiadania, za które był wielokrotnie nagradzany m.in. PEN/Malamud Award for Excellence in Short Fiction. Pierwsza powieść Saundersa, „Lincoln w Bardo”, za którą zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera, powstała w 2017 roku. Najnowszą książką pisarza jest „A Swim in a Pond in the Rain” – niezwykle fascynujące i inspirujące studium o siedmiu opowiadaniach autorstwa czterech rosyjskich pisarzy, w którym charakteryzuje twórczość Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

„Natura przyszłości” – cykl spotkań zapowiadający festiwal
Literatura towarzyszy nam na co dzień, dlatego w tym roku organizatorzy postanowili zaoferować czytelniczkom i czytelnikom dodatkowy cykl rozmów (nie tylko) o literaturze zatytułowany „Natura przyszłości”.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach, z którymi musimy się dziś zmierzyć: o depresji, którą wywołuje izolacja społeczna, o systemowej przemocy, która pojawia się w instytucjach, o geopolitycznych procesach, które wpływają na życie lokalnych i globalnych wspólnot, o relacji między człowiekiem a innymi istnieniami zamieszkującymi wraz z nim Ziemię… Zawsze przy tym będziemy mieć na uwadze literaturę, zastanawiając się, jak może nam ona pomóc w lepszym rozwiązywaniu tych problemów. Cykl będzie też sposobem na przygotowanie się do tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, gdyż zaprezentowane w jego ramach rozmowy umieszczą festiwalowe idee w różnorodnych kontekstach” – mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, od 27 maja do grudnia 2021 roku, będzie można obejrzeć rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata. Wszystkie spotkania poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Jonathan Lear będzie pierwszym gościem cyklu. 27 maja amerykański filozof i psychoanalityk opowie o tym, czym w istocie jest nadzieja radykalna, i zdradzi swoją receptę na życie i działanie w świecie ogarniętym totalnym kryzysem.

Kolejne, czerwcowe spotkanie (24 czerwca) będzie okazją, by posłuchać Arundhati Roy, indyjskiej pisarki i aktywistki, laureatki Nagrody Bookera za powieść „Bóg rzeczy małych”. Podczas rozmowy gościni cyklu nakreśli obraz zachodzących w Indiach społecznych i politycznych zmian, które mają niebagatelny wpływ na sytuację geopolityczną świata.

Nagroda Conrada
W ostatnim dniu festiwalu poznamy laureata lub laureatkę przyznawanej od 2015 roku Nagrody Conrada. Statuetka w formie charakterystycznej lunety jak co roku trafi w ręce autora lub autorki najlepszego debiutu prozatorskiego. Nagroda stanowi część programu wspierania debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO – wspólnego przedsięwzięcia Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Festiwal organizowany przez Miasto Kraków, KBF i Fundację Tygodnika Powszechnego.

Więcej szczegółów na kanałach Festiwalu Conrada:
Facebook: https://www.facebook.com/ConradFestival
Instagram: https://www.instagram.com/conrad.festival/

Autor: ET
Źródło: rynek-ksiazki.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież