Gabinet lingwistyczny Michała Rusinka w Big Book Cafe

(07.12.2017)

Już dziś zapiszcie się na wizytę do Doktora Rusinka.Krakowski specjalista przyjrzy się językowi i wszystkim jego naleciałościom.

rusinekmichalnalotspotkanieLITERACKI STAND-UP w BIG BOOK CAFE EPIZOD #7 NALOT Piątek 15 grudnia, godzina 20.00

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i autor książek na jeden wieczór przywdzieje lekarski kitel i przyjrzy się językowi. Weźmie pod lupę zjawiska charakterystyczne dla współczesnej polszczyzny, zarówno prywatnej, jak i publicznej, od języka młodzieży, po język „dobrej zmiany”.

Doktor Rusinek będzie bohaterem arcydowcipnego Stand-upu Literackiego w Big Book Cafe.

Wyjaśni, dlaczego tętno współczesnej poezji bije w katalogach firm sprzedających farby. Dowiemy się, jak zgubne bywa dążenie do elegancji oraz dlaczego tak chętnie zdrabniamy, a tak niechętnie się deklinujemy.

Legendarny sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor i felietonista na jeden dzień zostanie uzdrowicielem. „Język ma paradoksalną naturę: im bardziej jest poprawny, tym bardziej staje się niezauważalny, znika nam z oczu. Żebyśmy przypomnieli sobie o istnieniu języka, na jego powierzchni musi pojawić się rysa, błąd, odstępstwo od reguły” – wyjaśnia Michał Rusinek, który z zacięciem tropi „pypcie na języku”, czyli wszystko to, co boli, uwiera, drażni albo po prostu śmieszy. Sam wielokrotnie przekonał się, że lekceważenie językowych zasad może prowadzić do komicznych sytuacji. Takich jak ta.

- Rozmawiam z Panem Michałem Rusinek?
- Tak, ale ja się deklinuję!
- A, to przepraszam – zadzwonię później.

Doktor z Krakowa sypie przykładami niewłaściwego traktowania polszczyzny, jej zniekształcania i kaleczenia. Obnaża błędy językowe dziennikarzy, polityków, urzędników, naśmiewa się z telewizyjnych pasków i reklam.

W piątek, 15 grudnia o godz. 20.00, w swoim „laryngologiczno-lingwistycznym” stand-upie Michał Rusinek spróbuje postawić diagnozę: na co choruje język i jak można mu pomóc. Autor „Pypciów na języku” stawia sobie za cel uwrażliwienie publiczności na zjawiska językowe oraz poważne „konsekwencje płynące z niezwracania na nie uwagi”.

Michał Rusinek jest ostatnim w tym roku gościem Literackiej Sceny Stand-upowej w Big Book Cafe. W serii zatytułowanej „Pisarze komentują świat” wystąpilidotąd: Krzysztof Varga, Michał Wiśniewski, Justyna Kopińska, Max Cegielski, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek i Magdalena Parys.

Bilety w cenie 15 PLN już w sprzedaży.
Zakup biletów (15 PLN) możliwy w serwisie www.Bilety24.pl oraz w Big Book Cafe, także w dniu wydarzenia (płatność gotówką).

Więcej szczegółów i pełny repertuar Big Book Cafe na stronie www.bigbookcafe.pl

Big Book Cafe, nowe centrum literackie działające przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie, zostało powołane przez Fundację „Kultura nie boli“. Działa dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Mokotów.

Źródło: autorzy365.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież