Literatura dla dzieci i rodziców we Wrocławiu

(04.10.2019)

Organizatorzy zapraszają na wykłady poświęcone literaturze dziecięcej:
8 września 14.00, Najpiękniejsze polskie legendy.
6 października 14.00, Najpiękniejsze polskie baśnie Najpiękniejsze polskie legendy

10baudlaire jpgSkąd się wzięły skamieniałe dziewczęta? Kto został uwięziony na wieży w Pieskowej Skale? Kto może zbudzić śpiących rycerzy spod Giewontu? Gdzie szukać największego skarbu i co nim może być? Czy sen o podkowie mógł zrodzić w głowie pewnego piekarza pomysł na rogale z pysznym, makowo-bakaliowym nadzieniem? Czy można jeszcze dziś odnaleźć bursztynowy pałac królowej Juraty? Kiedy biedny szewczyk Lutek zrozumiał, że warto pomagać innym? Dlaczego Wanda, córka króla Kraka, nie chciała poślubić Niemca? Jak powstała Wisła? Jak to się stało, że Wars pokochał Sawę? Kim był pustelnik Krzesz?

Kim była Ludmiła z rawskiej baszty? Tych oraz innych bohaterach najpiękniejszych polskich legend dowiedziecie się podczas wykładu 8 września, w niedziele o godzinie 14. Najpiękniejsze polskie baśnie Czy chcecie posłuchać opowieści Bajarki o dobrym przewoźniku, dwóch siostrach rusałkach, panu Twardowskim, ciekawej babie, Sobotniej Górze, Baranim Kożuszku, o krakowskich psach i kleparskich kotach?

A może zainteresuje Was opowieść o trzech braciach z Opola, sztolni w Sowich Górach, Złotym Kaczorze, czerwonym żupanie, Kuźniku i piędzimężyku oraz uwięzionej wodzie? Kto pomógł dzielnemu rycerzowi dostać się na szczyt szklanej góry, by uwolnić księżniczkę? Czy głupi Zeflik mógł okazać się mądrym Zeflikiem? O tych i innych bohaterach najpiękniejszych baśni będzie można się dowiedzieć podczas wykładu 6 października.

Wykłady prowadzi:
Anna Gibasiewicz: absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa.

Autorka Baśni o perle, Laureatka Międzynarodowego Konkursu pt. Miłość niejedno ma imię (wyróżnienie za opowiadanie pt. Jesienne liście). Obecnie opowiada licealistom o pięknie literatury polskiej na lekcjach języka polskiego, a w wolnych chwilach wymyśla nowe przygody swoich baśniowych i bajkowych bohaterów. Jako wolontariuszka czyta bajki chorym dzieciom w jednym z wrocławskich szpitali w ramach bajkoterapii organizowanej przez zaczytanych.org.

Otwarta Przestrzeń Kultury
aleja Dąbska , 51-621 Wrocław

Źródło: wroclaw.go.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież