Śmieciarz stworzył bibliotekę z wyrzucanych książek

(14.08.2019)

Chociaż dla większości z nas sama myśl o wyrzuceniu książki do śmieci budzi zgrozę, to należy mieć świadomość, że sporo ludzi jednak tak postępuje. Pewien śmieciarz z Bogoty zaczął ratować wyrzucone egzemplarze i stworzył z nich darmową bibliotekę! Księgozbiór liczy ponad 20 tys. sztuk!

śmieciarz książkiWszystko zaczęło się 20 lat temu, gdy Jose Alberto Gutierrez – śmieciarz z Bogoty w Kolumbii, który ma tylko podstawowe wykształcenie, znalazł porzucony egzemplarz Anny Kareniny Lwa Tołstoja. Zdał sobie wtedy sprawę, że ludzie wyrzucają książki i postanowił je ratować. Stworzył w ten sposób darmową bibliotekę, z której mogą korzystać ludzie, których nie stać na zakup książek. Gutierrez zbiera egzemplarze wyrzucane przez mieszkańców bogatszych dzielnic miasta.

Historia Gutierreza bardzo przypomina tę z powieści Bohumila Hrabala Zbyt głośna samotność – tam również bohater znosił do domu książki znalezione w koszach na śmieci. Gutierrez zyskał sobie przydomek Władca Książek (El señor de los libros), a jego biblioteka nazywa się Siła słów (La fuerza de las palabras). Biblioteka służy także żołnierzom, którzy próbują wrócić do cywilnego życia, po demobilizacji w Kolumbii. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl.

Źródło: stacjaksiazka.pl