Wieczór autorski z Markiem Kazimierzem Siwcem

(10.06.2019)

Spotkanie  z Markiem Kazimierzem Siwcem odbędzie się z okazji 40-lecia pracy twórczej połączony z prezentacją najnowszej książki pt. Przebłysk, wiersze londyńskie" dnia 13.06.2019 o godzinie 18:00 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, sala "PAMIĘĆ BYDGOSZCZAN", ul. Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.

Spotkanie muzyczne ubarwi zespół "Doktor Blues" w składzie: Jacek Herzberg - gitara akustyczna, śpiew, Paweł Tomaszewski - ukulele basowe, Waldemar Knade - altówka oraz Jarosław Kozbial - cajon.

....................................................................................................................................................................................................

mareksiwiec111Marek Kazimierz Siwiec
Róża, z drogi do Londynu (fragment)

Fotografia (II)
Wracam do tego młodego człowieka, którym byłem i w sobie go zachowałem. Spogląda on zdecydowanym, lecz swobodnym i pogodnym wzrokiem przed siebie. Śmiało patrzy w przyszłość. Mierzy się ze światem i losem.
Spogląda z okładki „Przebłysku” prosto w oczy różnych osób. Jakby ich pytał – Dokąd zaprowadzą was wasze życiowe wybory, wasz los? Także ku mnie kieruje swoje spojrzenie. Przygląda mi się z uwagą. Jakby pytał: dokąd mnie zaprowadzisz? Dokąd doszedłeś?
W tle piaskowej ściany domu rozkwita jasno herbaciana róża. Ostatnimi laty wracałem pamięcią do róży i tej fotografii. Wydawało mi się, że róża jest tuż koło mnie. Że przechyla się w moją stronę. Lecz jej kolor nie był wyraźnie widoczny. Zatarł się w pamięci.
Fotografia została zrobione krótko po Wigilii roku 1987. To był pomysł kolegi, Leszka. Wyszedłem na zewnątrz domu. I wtedy zobaczyłem różę, tę różę. Musiałem ją widzieć wcześniej, bo od kilkunastu dni zamieszkiwałem tutaj. Lecz dopiero w tym momencie odebrałem mocno jej obecność, a ona odnalazła we mnie szczególne miejsce do życia.
W trudno uchwytnym przeczuciu jej wyobrażenie prowadziło moją myśl i rękę ku tej książce. Jakbym był „ręką piszącą” – róży.
Teraz widzę, że jest mało widoczna na tle muru. Może mierzy się z murem? Z moim losem? I trwa w grudniowym przebłysku słońca.

Wigilia emigrantów

Za oknem grudniowa róża
chwieje się
na wietrze

....................................................................................................................................................................................................

Marek Kazimierz Siwiec (ur. w 1950 r. w Kętrzynie) - poeta, filozof, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Miastem jego młodości był Olsztyn.

Autor książek poetyckich i filozoficznych oraz kilkudziesięciu rozpraw z estetyki i krytyki artystycznej, w tym: Od Platona do Beardsleya. Drogi estetycznej metakrytyki (2005) oraz Los, zło, tajemnica. Ku twórczym źródłom poezji Aleksandra Wata i Czesława Miłosza (2005). Współredagował książki o myśli Jana Pawła II Rozumieć cierpienie?... (2010) oraz o poezji Kazimierza Hoffmana Poznawanie Kazimierza Hoffmana... (2011).

Opublikował książki poetyckie: Odwrócone lustro (1979), Twój świt ucieka nad ranem (1984), Kostka (1990), Żyłka (2011), Kto (2013), Blask (2018), Przebłysk, wiersze londyńskie (2019).

Wiele jego utworów ukazało się w pismach literackich, m.in. w „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Okolicy Poetów — Kwartalniku”, „Frazie”, „Toposie”. Jego wiersze były prezentowane w antologiach współczesnej poezji, w telewizji i radiu. Redagował i współredagował pięć monograficznych tomów „Filo-Sofiji” o twórczym źródle. Krzysztof Derdowski poświęcił jego twórczości książkę Kto w wielkiej gonitwie życia… Rzecz o poezji Marka Kazimierza Siwca (2015).
Za swoje poetyckie dokonania, głównie za tom wierszy Kto, otrzymał nagrodę im. Ryszarda Bruno-Milczewskiego (2015), a książka Blask uzyskała nominację w konkursie o Strzałę Łuczniczki (2019).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież