Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem i prezentację książki "Ślepnąc od świateł"

(10.01.2019)

Jakub Żulczyk to popularny pisarz młodego pokolenia. Pochodzi z Nidzicy, ukończył studia dziennikarskie na UJ.

jakubzulczykspotkaniwwarszawWspółpracownik pism „Lampa” i „Machina”, twórca rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”. Autor czterech powieści, z których dwie ostatnie – "Instytut" i "Zmorojewo" wpisują się w konwencję horroru. Fani alternatywnej muzyki rockowej z kolei wysoko cenią sobie Radio Armageddon, wydane w 2008.

Sam Jakub nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.

Żulczyk zadebiutował w 2006 roku książką "Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości". To miłosna powieść drogi, w której 25-letni student prawa zabiera w podróż uzależnioną od gier piętnastolatkę. Widać w debiucie pisarza charakterystyczne dla jego twórczości odwołania do popkultury, do świata amerykańskich książek, piosenek i tytułowych gier wideo.

W 2014 roku Żulczyk powrócił do specyficznego realizmu książką "Ślepnąc od świateł". Ma ona dwójkę głównych bohaterów: niedoszłego artystę, który został dilerem kokainy i mroczną Warszawę, którą co noc przemierza z towarem. Miejska odyseja z galerią bohaterów spod ciemnej gwiazdy – od gangsterów po gwiazdy mediów – zyskała przychylność czytelników i krytyki.

W 2014 roku za „Ślepnąc od świateł” Żulczyk nominowany był do Paszportów Polityki.

Juror Piotr Kofta tak uzasadniał to wyróżnienie:
"Współczesna Warszawa u Żulczyka jest jak Los Angeles lat 50. sportretowane przez Jamesa Ellroya: przykryta wieczną nocą, ogarnięta gorączką złota, pulsująca od zbrodni i pożądania, podkręcona i odurzona kokainą. Historia dilera, który żyje iluzją, że uda mu się przejść przez to piekło suchą nogą, to, jak dla mnie, powieść sezonu".

Spotkanie poprowadzi Marcin Michrowski.

11.01.2019 (piątek) godz. 19:00
Wypożyczalnia 139