Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity

(09.10.2018)

Festiwal Endemity, dedykowany literaturze Europy Środkowo-Wschodniej, zadaje pytanie, czy twórczość pisarzy z tego regionu jest wyjątkowa. Czy kombinacja doświadczeń historycznych, niepewnej, połamanej, budowanej wciąż na nowo tożsamości, połączone z uwarunkowaniem geograficznym, są tworzącą specyficzną atmosferę osnową, na której wzrastają dzieła unikalne, obdarzone charakterystycznym kolorytem, niespotykane nigdzie indziej?

ENDEMITY_Wspólnota. 10-14.X.2018
Czym jest wspólnota? Co nas łączy - historia, więzy krwi, status społeczny, religia, kultura?
Czy wspólnota jest tożsama z narodem, ze społeczeństwem?

Według definicji wspólnota to grupa osób związana wspólnym pochodzeniem, własnością lub kulturą. W świecie od dawna określanym mianem 'globalnej wioski', serwującym - od ręki - różnorakie idee, klasyczne definicje zdają się być nieadekwatne. W takim razie może samo pojęcie powinno zostać przewartościowane? Czy wspólnota jest nam jeszcze potrzebna?

10.10 | 18:15 | Kahawa. Kawa i książka_ul. Plac Cyrla Ratajskiego 10
Wspólnota religijna - ukojenie czy ułuda? Dyskusja z udziałem Roberta Rienta i Piotra Ibrahima Kalwasa
Prowadzenie: Waldemar Kuligowski

11.10 | 19:00 | Klubokawiarnia Meskalina _Stary Rynek 6
Wspólnota_Slam poetycki

12.10 | 18:00 | Galeria Miejska Arsenał_Stary Rynek 6
Wspólnota, która zniknęła. W 50 rocznicę Marca - dyskusja z udziałem Mikołaja Grynberga i Krystyny Naszkowskiej.
Prowadzenie: Piotr Forecki

12.10 | 20:00 | House Szkolna_ul. Szkolna 17
Wernisaż wystawy "Skok wzwyż" autorstwa Zoltána Lesiego i Ricardo Portilho wraz z performancem „Skok i homar”

13.10 |17:00| Klub Dragon_ul. Zamkowa 3
Psy Europy_spotkanie autorskie z Alhierdem Bachareviciem
Prowadzenie: prof. Bogusław Bakuła
Tłumaczenie: Aleksander Raspopov

13.10 |19:30| House Szkolna_ul. Szkolna 17
NOC JEST CZARNA | ciemnoskóra jest noc. Czytanie w ciemnościach

14.10 |17:30| Atelier Stowarzyszenie Łazęga Poznańska_ul. Święty Marcin 75
Utopijna wspólnota_spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz
Prowadzenie: Kinga Piotrowiak-Junkiert

14.10 | 20:00 | Fundacja Malta_ul. Ratajczaka 44
Siostrzeństwo w światku literackim - dyskusja z udziałem Julii Cimafiejewy, Martyny Bundy i Mai Staśko.
Prowadzenie: Maciej Duda
Tłumaczenie: Aleksander Raspopov
na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

od 10.10.2018 (środa)do 14.10.2018 (niedziela)
różne lokalizacje Poznań