Tańczący z nutami. "Dorwać Mistrza" z udziałem Stanisława Radwana i Jerzego Illga

(08.10.2018)

Już dziś 8 października Wydawnictwo Znak zaprasza na 21. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza", w którym udział wezmą Anna Dymna, Dorota Segda, Jerzy Illg, Jerzy Trela, Jerzy Radziwiłowicz oraz goście specjalni.

dorwacmistrza RADWAN FB 1980 1080 2 2 Spotkanie poprowadzą Beata Guczalska i Jacek Romanowski.

Pretekstem do spotkania stała się wydana niedawno książka „Zagram ci to kiedyś", będąca zapisem rozmów Stanisława Radwana, legendy polskiego teatru, kompozytora i pianisty z Jerzym Illgiem.
Dorwać Mistrza to propozycja spotkań realizowanych przez wydawnictwo Znak od 2007 roku. Celem cyklu jest sprowadzenie Mistrzów z piedestału, zaproszenie ich do inspirującej wymiany myśli, czasem sprowokowanie do udziału w intelektualnym happeningu. Spotkania cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności, pomagając wielu ludziom - zwłaszcza młodym - w poszukiwaniu autorytetów i przewodników, dzięki którym mogą oni odnajdywać kierunki, inspirujące idee, hierarchie wartości.
Dotychczas zrealizowano 20. spotkań, w których udział wzięli m.in.: Václav Havel, Władysław Bartoszewski, Norman Davies, Leszek Kołakowski, Andrzej Wajda, ks. Michał Heller, Andrzej Szczeklik, Małgorzata Szejnert, ks. Adam Boniecki, Janka Ochojska, Wiesław Myśliwski, Wojciech Waglewski, noblista Vargas Llosa - w spotkaniach uczestniczyło ponad 17 tysięcy widzów.

Spotkanie z: Stanisławem Radwanem i Jerzym Illgiem
Data spotkania: Poniedziałek, 08 paździeranika 2018
Godzina: 19:00
Gdzie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie ul. Straszewskiego 22
Prowadzący: Beata Guczalska i Jacek Romanowski

..................................................................

Jerzy Illg
Zagram ci to kiedyś. Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem

Stanisław Radwan – legenda polskiego teatru, kompozytor i pianista, w rozmowie z przyjacielem i wydawcą Jerzym Illgiem wspomina współpracę z Konradem Swinarskim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Zygmuntem Hübnerem, odsłaniając kulisy wielu słynnych przedstawień. Opowiada o bojach z cenzurą, teatralnych przygodach i podróżach, o znaczeniu mistrzów i ciągłości w kulturze, ale szczerze mówi także o okresie picia i słynnym, notorycznym spóźnialstwie. Odtwarza niezwykłą atmosferę rodzinnego domu, kreśli piękne portrety rodziców, kobiet swojego życia, legendarnych profesorów Szkoły Muzycznej i ważnych ludzi, których miał szczęście poznać: Karola Wojtyły, Krzysztofa Pendereckiego, Ewy Demarczyk, Piotra Skrzyneckiego, Nadii Boulanger, Pierre’a Schaeffera, Franciszka Starowieyskiego, Romana Polańskiego.

Mistrz anegdoty – wyznaje, jak:
• dostał laską od kardynała Sapiehy
• zepchnął Artura Rubinsteina z taboretu przy fortepianie
• wsiadł konwojowany w Krakowie do samolotu, którym nie doleciał do Warszawy
• w stanie wojennym ścierał się z premierem Mieczysławem Rakowskim
• wymyślił Czesława Niemena jako Chochoła w filmowym Weselu Wajdy