Barbarzyńca z krainy Lwów - Rzecz o Zbigniewie Herbercie

(26.07.2018)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zaprasza do udziału w konkursie poetyckim poświęconym twórczości Zbigniewa Herberta, organizowanym w ramach wydarzeń poprzedzających Festiwal Dziedzictwa Kresów.

36310077 899408230247649 6012597259668029440 o"W dniu 28 lipca 2018 roku minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta – jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd. W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń. Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy […] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”. Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ustanawia rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta." – Uchwała Sejmu RP

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych, szkół średnich, oraz osób dorosłych, a warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie repertuaru odpowiadającego założeniom konkursu.

Karta zgłoszenia uczestnika niepełnoletniego: goo.gl/MX6UWL
Karta zgłoszenia uczestnika pełnoletniego: goo.gl/5StZNS
Regulamin konkursu „Barbarzyńca z krainy Lwów – Rzecz o Zbigniewie Herbercie”: goo.gl/GSWNmM

Źródło: kiwiportal.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież