Ewa Herbst i poezja o Marcu 1968 r. w Muzeum Etnograficznym

(11.07.2018)

Księgarnia Tajne Komplety oraz Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce poetyckiej Ewy Herbst „Dokument podróży. Wiersze”.

Ewa Herbst fb jpgKsiążka jest zapisaną w wierszach historią przeżyć młodej dziewczyny wygnanej na emigrację po Marcu 1968 r. Otwiera ją kilka stron prozą o ostatnich miesiącach w Polsce. Ewa Herbst opuściła Polskę w 1969 roku w ramach emigracji pomarcowej, mając 21 lat. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. „Dokument podróży" to historia jej przeżyć zapisana w wierszach, które powstały w ciągu pierwszych dwóch lat emigracji.

Prowadzenie: Tamara Włodarczyk.

Wiersze poetki będzie czytał aktor Tomasz Kwietko-Bębnowski.

„Wiersze te stanowią dla mnie świadectwo tamtych czasów i odbicie nas samych z tamtych lat (...). Odarci z utraconego obywatelstwa, przynależności narodowej, utraconej tożsamości, a nawet związku z rodzimym krajobrazem wyjeżdżaliśmy stąd na dobre, zabierając razem z nami cząstkę tamtej, ówczesnej Polski”. Z Przedmowy Michała Sobelmana „Nie wiem, jak Bóg czuwał nad wierszami Ewy, że przez niemal pół wieku nie zaginęły gdzieś w rwetesie życia. Zapomniane, przeleżały prawie 50 lat, by wreszcie wypłynąć na światło dzienne. Książka nosi tytuł 'Dokument podróży'. Hańbiąca do dziś historię Polski niebieska okładka dokumentu podróży w wierszach Ewy nabiera innego znaczenia. Staje się kluczem do życia - pracowitego, godnego i spełnionego, pomimo faktu, że przecież zaczęło się tak naprawdę na wygnaniu. Ale są w tej książce jeszcze inne rzeczy i sprawy. Jest to zapis wydarzeń, myśli i uczuć, które były udziałem młodej, niedoświadczonej i zdziwionej takim a nie innym obrotem spraw młodej dziewczyny. Jest tu i żal i miłość i pożegnanie. Nie chcę używać słowa rozpacz, może właściwiej będzie napisać smutek. Bezbrzeżny smutek. Zapraszam Państwa na wieczór wspomnień. Wysłuchanie tych wierszy to nasz obowiązek”. Izabela Barry, Biblioteka na Greenpoincie, Nowy Jork, USA.

12.07.2018 | 18:00
Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Wstęp wolny

Źródło: go.wroclaw.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież