Promocja książki "Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu"

(10.07.2018)

36370380 1697439126970902 6419973005023117312 oW spotkaniu wezmą udział m.in.: Anna Ptak (redaktorka książki i kuratorka wystawy w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia) oraz Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy CENTRALA.

Z okazji publikacji książki i uwolnienia jej w sieci zapraszamy do wspólnego świętowania wraz z autorami! W wakacyjnej atmosferze spotkamy się przed Zachętą, na placu Małachowskiego w zaprojektowanej przez CENTRALĘ tymczasowej architekturze zgromadzeń — Kocu Dydony.

Książka jest dopełnieniem wystawy Amplifikacja natury prezentowanej w Pawilonie Polskim na 16 Biennale Architektury w Wenecji, przygotowanej przez kuratorkę Annę Ptak oraz Małgorzatę Kuciewicz i Simone De Iacobisa we współpracy z Izą Tarasewicz i Jackiem Damięckim.

Skąd się wzięło pojęcie “amplifikacja natury”? Co to znaczy, że oscylacja światła, grawitacja i krążenie wody są tworzywem architektury? Gdzie w historii polskiej architektury szukać planetarnego projektowania? Czy budynek może być równie dynamiczny jak klimat? Do czego przyzwyczaił nas dach i czy możemy się od tego odzwyczaić? Publikacja Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu posługuje się przykładami lokalnych warszawskich projektów, aby zaproponować rekonfigurację narracji na temat architektury-w-przyrodzie i przyrody-w-architekturze. W jej optyce konieczną dla architektonicznej analizy jest skala planetarna: Ziemia w układzie geologiczno-astronomicznym jako system podtrzymujący życie, jakie znamy.

Struktura książki oparta jest na sześciu częściach odpowiadających sześciu obszarom kompozytowego pojęcia amplifikacji natury. Kolejne zagadnienia omówione są m.in. w rozmowach z badaczami różnych dziedzin nauki i sztuki: paleobiologiem i geologiem Janem Zalasiewiczem, geografem Matthew Gandym, biolożką Moniką Słupecką-Ziemilską, pisarzem Amitavem Ghoshem oraz architektami — CENTRALĄ i Jackiem Damięckim. Poruszanym problemom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny: oryginalne zdjęcia Anny Zagrodzkiej, autorskie diagramy i skojarzeniowe atlasy wizualnych materiałów archiwalnych.

"Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu" pod red. Anny Ptak, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2018

10.07.2018 (wtorek) godz. 18:00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki