Kolejna edycja Festiwalu Wachlarz ESENCJA

(11.06.2018)

16 i 17 czerwca 2018 r. we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Wachlarz, jednego z największych w Polsce spotkań podróżników, reporterów, fotografów i ludzi ciekawych świata. Jego tematem przewodnim jest „Esencja”.

Festiwal Wachlarz 2018 1 jpgNa tegorocznym Wachlarzu będzie można usłyszeć m.in. Marka Tomalika, podróżnika, publicystę i pasjonata Australii, który przybliży sytuację Aborygenów, Kamilę Kielar, podróżniczkę, która zmierzy się z tematem etyki w górach, czy Aleksandra Dobę, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki dzięki sile własnych mięśni, opowiadającego o tym, dlaczego właściwie robi to, co robi.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się 16 prelekcji podróżników, reporterów i twórców, przygotowanych specjalnie na Wachlarz oraz nawiązujących do tematu przewodniego edycji.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć podróżników wraz z ich komentarzami, dlaczego właśnie te fotografie kojarzą im się ze słowem „esencja”. A czym jest esencja dla tegorocznych prelegentów Wachlarza? – Magda Jończyk, która opowie o Himalajach, uważa, że jest to smakowanie życia w najprostszych jego przejawach, obserwowanie codzienności, spotkania z ludźmi, rozmowy, które nadają wędrówkom prawdziwego smaku. Natomiast dla Karoliny Kani, która zaprezentuje Nową Kaledonię z punktu widzenia pracy etnologa, esencja jest pragnieniem poznania.

W tym roku odbędą się warsztaty z reportażu, blogowania, tworzenia wideo oraz fotografii. Poprowadzą je eksperci w swoich dziedzinach. – Marcin Kącki, redaktor „Dużego Formatu”, podczas reporterskich warsztatów pokaże, jak rozmawiać i pisać, by nie krzywdzić bohaterów naszych reportaży.

Rafał Hetman, autor bloga CzytamRecenzuje.pl, przedstawi, jak wyjść z niszy, zbudować popularność bloga i stworzyć silną markę. Marcin Mossakowski, autor podróżniczo-filmowego bloga www.livealife.pl, zaprezentuje zabiegi pomocne w tworzeniu wideo zapierającego dech w piersiach, a fotoreporter Wojciech Grzędziński, laureat m.in. World Press Photo, Sony World Photography Awards i Grand Press Photo, odsłoni tajniki fotoreportażu.

Ponadto w tym roku, po raz pierwszy na Wachlarzu, zostaną zorganizowane spotkania dla najmłodszych o tematyce podróżniczej.

Anna Jaklewicz poprowadzi warsztaty archeologiczne, a Michalina Kupper przybliży dzieciom kulturę Aborygenów. Oba spotkania odbędą się dla dwóch grup wiekowych – 4-7 i 8-11 lat. Partnerami tegorocznej edycji festiwalu są Miasto Wrocław oraz Żywiec Zdrój. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na wachlarz.pl.

Bilety do 15 maja można kupić w specjalnej, niższej cenie 29,99 zł.

Opera Wrocławska
Wstęp biletowany