Cthulcon w najbliższą sobotę 17 marca 2018

Organizator konwentu zamieścił na swojej stronie internetowej program imprezy.

Na stronie FB - Cthulcon - krakowski konwent lovecraftowski czytamy:

Fhtagn!
Zapraszamy do zapoznania się z programem Cthulconu – konwentu lovecraftowskiego, który odbędzie się w dniu 17. marca 2018 w Artecece przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie

Na pierwszej stronie znajdziecie godzinową tabelę programową, na dalszych zaś – opis poszczególnych prelekcji i atrakcji.

PROGRAM CTHULCONOpisy prelekcji
Marek Golonka, Kraków lovecraftowski
Czy stwór z legendy o szewczyku Dratewce naprawdę był po prostu smokiem? Czego właściwie nauczano na Uniwersytecie Jagiellońskim u początków jego istnienia? Czy czakram na Wawelu to czyste bujdy, czy ślad prawdziwej kosmicznej energii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawi na Cthulconie Marek Golonka, jeden z organizatorów imprezy i doświadczony twórca gier w konwencji współczesnego oraz historycznego horroru.

Beniamin Muszyński, Gry książkowe – interaktywny wymiar grozy?
Czy jesteś gotów postawić się na miejscu bohatera literackiego? Co zrobisz spoglądając w złowrogą paszczę szaleństwa? Jakie decyzje podejmiesz? Panel poświęcony literaturze interaktywnej i możliwościom wykorzystania jej potencjału do wywołania uczucia lęku. Po prelekcji przewidziana dyskusja.

Karolina Gala, Macki, macki wszędzie, czyli o sprytnie przemycanych motywach lovecraftowskich
Czy podczas popołudniowego odprężenia przy ulubionej grze zdarzyło Ci się trafić na tajemniczą notatkę? A może czytając informacje na temat sztuki Japońskiej nagle natrafiłeś na dziwną ozdobę do złudzenia przypominającą Cthulhu? Być może w głębi jakiegoś obrazu czai się prawie niewidoczna macka? Zapraszam na krótką prelekcjo-dyskusję dotyczącą sprytnego przemycania elementów lovecraftowskich w grach, sztuce i innych ciekawych miejscach. Przyjdźcie, zasiądźcie, może macie jakieś przykłady, które nie będą poruszone na prelekcji?

Marysia „Merry” Piątkowska, Zombie SS a RPG
Idea nazistów powracających zza grobu i próbujących przywrócić porządek III Rzeszy pojawiła się już w kinematografii lat 40. XX wieku. Czarna komedia Jeana Yarbrougha „King of the Zombies” z 1941 roku doczekała się nawet nominacji do Nagrody Akademii Filmowej za najlepszą ścieżkę dźwiękową. Lata 70. i 80. obfitowały w kiczowate przedstawienie zombie – nazistów, którzy złaknieni krwi dążyli do odrestaurowania Wielkiej Rzeszy pod wodzą fuehrera.. Kinematografia XX i XXI wieku śmiało może pochwalić się takimi horrorowymi produkcjami o nazistach-zombie, jak: "Shock Waves", "Oasis of the Zombies" czy „Dead Snow”. A jak ten temat wygląda w świecie gier RPG? Zombie SS to kopalnia inspiracji również do sesji i systemów RPG.

Marysia „Merry” Piątkowska, Zew Cthulhu Gaslight – Penny Dreadful
Przegląd londyńskich upiorów, legend i postaci, które odcisnęły piętno na współczesnym gatunku horroru oraz ich zastosowanie w sesjach i systemach RPG.

Marek Żelkowski, Podpalmy niebo z Lovecraftem
„Podpalacze nieba” to unikatowa inicjatywa: literacki dwumiesięcznik-audiobook. Redakcja planuje obecnie numer specjalny poświęcony słuchowiskom zainspirowanym twórczością Lovecrafta i zaprasza z tej okazji na spotkanie z jednym z redaktorów, Markiem Żelkowskim, który opowie o pracy dwumiesięcznika i o tym, jak można dołączyć do
piszących dla niego autorów.

Plakat Cthulcon22Łukasz Haśkie, Filmy nawiązujące do Howarda Philipsa Lovecrafta
Znasz już wszystkie opowiadania, komiksy i gry planszowe na podstawie prozy Lovecrafta? Przyszedł czas na filmowe ekranizacje! Czy jest tego dużo? Nawet nie masz pojęcia! Kiedy po raz pierwszy w kinie wypowiedziano imię Cthulhu? Po które opowiadanie najczęściej sięgają scenarzyści? Zapraszamy serdecznie na prelekcję, w której poznacie filmowe adaptacje mistrza grozy, a także dzieła w pewnym stopniu inspirowane jego twórczością.

Aleksandra Klenczar, Spotkanie niemożliwe? Sherlock Holmes i Cthulhu
Wydawałoby się, że połączenie świata Wielkich Przedwiecznych – gdzie metafizyczna i niepojęta dla człowieka groza czai się pod samą powierzchnią rzeczywistości – z wymagającymi racjonalnego wyjaśnienia i rozwiązania opowieściami detektywistycznymi o Sherlocku Holmesie to rzecz niekoniecznie możliwa do zrobienia. Efektowność takiego paradoksalnego połączenia wydaje się jednak mocno przemawiać do autorów, owocując nie tylko nagrodzonym Hugo opowiadaniem Neila Gaimana, przetwarzającym Studium w szkarłacie, ale także kilkoma antologiami i powieściami. W swojej prelekcji chciałabym przybliżyć te teksty i przyjrzeć się, co się dzieje, kiedy pod lupą detektywa przypadkiem znajdą się macki nie z tego świata. Przed nami Holmes kontra walijscy kultyści, nowe spojrzenie na profesora Moriarty’ego i odpowiedź na pytanie: co naprawdę robił Kuba Rozpruwacz i co to wszystko ma wspólnego z Cthulhu?

Konrad Szybka, Czym jest „lovecraftowskość”? – panel dyskusyjny
Czym jest „Lovecraftowość”? Jakie mamy jej wymiary i czym się cechuje? – Panel dyskusyjny o tym co czyni twórczość H.P. Lovecrafta taką wyjątkową. Poszukiwanie odpowiedzi w różnych produkcjach „czerpiących całymi garściami z prozy samotnika z Providence”.

Krzysztof „Korsarz” Biliński, Muzyczne inspiracje twórczością H.P. Lovecrafta
Inspiracje literaturą fantastyczną w muzyce są ogromne. Współcześnie najbardziej odznaczają się w szeroko pojętych gatunkach rocka, metalu i elektroniki. Obserwując je, możemy śledzić pewne trendy i zmiany, jakie jedna i druga forma sztuki przeżywa wspólnie, docierając często do podobnej grupy fanów, którzy znakomicie potrafią odnaleźć się w obu tych wyjątkowych światach. Powstają utwory i płyty w całości inspirowane różnymi opowieściami. Nie można pozostać obojętnym na to, że jedną z największych inspiracji muzyków od kilku dziesięcioleci pozostaje twórczość H.P. Lovecrafta. Niniejszym chcę przedstawić kilka bardzo istotnych - znanych powszechnie lub tylko „wtajemniczonym” - albumów, które inspirowane uwielbianą przez nas literaturą, uzupełniają jej odbiór oraz pobudzają wyobraźnię!

Radosław Rogowski, Conan barbarzyńca i Wielcy Przedwieczni, czyli wzajemne inspiracje pisarskie Roberta E. Howarda i Howarda Phillipsa Lovecrafta
Howard Phillips Lovecraft i Robert E. Howard to pisarze, którzy nigdy nie spotkali się twarzą w twarz. Nie przeszkadzało im to jednak prowadzić ożywionej korespondencji, w której wymieniali się ideami i pomysłami literackimi. Każdy z nich rozwijał własny styl pisania. Mimo to współdzielili oni wyobraźnię, dzięki której razem rozwijali wizję rzeczywistości przenikniętej kosmicznym horrorem, chociaż z różnych jej perspektyw. Na wystąpieniu wspomnimy o osobistych kontaktach między obydwoma pisarzami, ale przede wszystkim poszukamy w tekstach tych motywów, które mogły zostać powołane do życia właśnie wskutek tej osobliwej przyjaźni.

Mikołaj Kołyszko, Mordy rytualne – ofiara z człowieka dawniej i dziś
Wiemy, że co najmniej od czasu neolitu ludzie poświęcali życie innych, by dopełnić religijnych i magicznych rytuałów. Ofiarami z człowieka nie brzydzili się ani barbarzyńcy, ani przedstawiciele wielkich cywilizacji. Kroniki kryminalne nie pozbawiają nas złudzeń: ludzie po dziś dzień, na całym świecie, są zabijani z powodów magiczno-religijnych. I nie jest to zjawisko tak marginalne, jak chcielibyśmy wierzyć....

Opisy atrakcji
Escape room
Stany Zjednoczone, późne lata 20. XX wieku. Prohibicja, szaleństwo roaring twenties leczące traumę wojny światowej i wszechobecny jazz. A na tronie tego ostatniego oczywiście Louis Armstrong – nie tylko genialnie zdolny, ale też sympatyczny jak mało kto. Czy na pewno? Śledztwo nowoorleańskiej policji sugeruje, że król jazzu może mieć na sumieniu całkiem spore grzeszki. Funkcjonariusze wysłani, by to zbadać, wylądowali na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym, opowiadając o rozlegającej się w garderobie Armstronga muzyce znikąd. Śledztwo przejmujecie więc Wy, nieoficjalna jednostka odpowiedzialna za sprawy z pogranicza zdrowego rozsądku...

Wejście do pokoju jest darmowe i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Zabawa trwa 20 minut.

Konkurs zręcznościowy „mimo macek”
Przedwieczni, jak wiadomo, trzymają wszechświat w swoich mackach, ale nim pozazdrościcie im tej kosmicznej władzy przekonajcie się, jak trudno jest cokolwiek zrobić z tak niepraktycznymi odnóżami! Podczas konkursu Waszym zadaniem będzie wykonanie prostych zadań manualnych z palcami ubranymi w gumowe macki. Nagle okaże się, że bluźniercze i nieeuklidesowe odnóża znacznie utrudniają posmarowanie kromki czy zapięcie guzika! Na osobę (czy może raczej byt), który poradzi sobie z tym najsprawniej, czekają atrakcyjne nagrody!

Larp Aukcja w domu Harry’ego Bella
Dwa tygodnie temu miasteczko obiegła plotka, że stary Henry Bell będący potomkiem założycieli Hillmore postanowił sprzedać cały swój dobytek. Plotka szybko znalazła swoje potwierdzenie gdy w małej lokalnej gazecie pojawiło się ogłoszenie o aukcji odbywającej się w domostwie rodziny Bell, położonym parę kilometrów od miasteczka w głębi lasu. Wiadomość ta została przekazana dalej i od paru dni różni osobnicy zaczęli pojawiać się w miasteczku oczekując na dzień rozpoczęcia aukcji. Miejscowi patrzyli na przybyłych niezbyt przychylnym okiem, ponieważ rodzina Bell nie cieszyła się w Hillmore od bardzo dawna zbyt pochlebną reputacją. Jej członkowie podróżowali sporo po Stanach Zjednoczonych i Europie, a nawet Afryce i Azji przywożąc z wypraw różne niestworzone rzeczy, o których spokojni ludzie z Hillmore nie chcieli w ogóle słyszeć.

Larp przewidziany na 10 do 15 graczy i 4 do 5 godzin rozgrywki.

Źródło: Cthulcon - krakowski konwent lovecraftowski

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież