Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania

Warunki techniczne dla budynkówWładysław Korzeniewski, Rafał Korzeniewski
Oprawa miękka
Liczba stron: 586
Wydawnictwo: POLCEN
Rok wydania: 2016

Bez najmniejszej przesady można stwierdzić, że kolejne wydanie poradnika dotyczącego warunków technicznych dla budynków oraz ich usytuowania jest kompendium praktycznej wiedzy niezbędnej dla każdego, kto pełni samodzielną funkcję techniczną w budownictwie.Poradnik Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania autorstwa doświadczonych architektów: Władysława Korzeniewskiego i jego syna Rafała, to pozycja wydawnicza, która od wielu lat cieszy się zasłużonym uznaniem czytelników (pierwsze wydanie ukazało się w 2003 roku). Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla: inwestorów, projektantów (architektów, konstruktorów budowlanych, drogowców, instalatorów sanitarnych i elektryków), kosztorysantów, kierowników i majstrów budowy, inspektorów nadzoru budowlanego oraz funkcjonariuszy administracji architektoniczno-budowlanej.

Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania to jedyna tego typu publikacja na polskim rynku wydawnictw specjalistycznych. Niewątpliwą zaletą książki jest opisowo-graficzny komentarz, który autorzy wkomponowali w treść przepisów rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W najnowszym, jedenastym, rozszerzonym wydaniu poradnika (zaktualizowanym według stanu prawnego na 1 stycznia 2016 roku) czytelnicy znajdą m.in.:    
• omówienie ponad 300 paragrafów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst ujednolicony przez wydawnictwo POLCEN),
• wzbogacenie komentarza w postaci 180 rysunków (w tym 10 nowych),
• 45 tabel z rozporządzenia,
• 3 załączniki (w tym wykaz ok. 235 Polskich Norm oraz 9 Eurokodów),
• 6 aneksów rozszerzających komentarz o przepisy spoza rozporządzenia, których treść jest z przepisami rozporządzenia powiązana.

W stosunku do poprzedniego wydania (z 2014 roku) publikacja ta zawiera informacje dotyczące m.in.:
• utrzymania dachów w porze zimowej (problemu odśnieżania dachów w zimie),
• określenia właściwej szerokości miejsc parkingowych w garażach,
• zastosowania dźwigów w garażach,
• omówienie przepisów dotyczących budowy tzw. garaży zmechanizowanych.

Dzięki Poradnikowi autorstwa Władysława Korzeniewskiego i Rafała Korzeniewskiego treść rozporządzenia Ministra Infrastruktury staje się bardziej przejrzysta oraz zrozumiała dla ludzi, którzy nie mają na co dzień zbyt wiele czasu na studiowanie przepisów prawa. To niezwykle ważne ponieważ znajomość szczegółowych uregulowań zawartych w tym dokumencie jest niezbędna wszystkim osobom, które pełnią samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, a ich stosowanie ma charakter obligatoryjny (autorzy bardzo mocno to podkreślają).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież